FAQ

Ubytování

Hledám ubytování pro rodiče, kteří za mnou přijeli z Ukrajiny.
Ubytování můžete najít různými způsoby.

  1. Můžete napsat e-mail s žádostí o pomoc s hledáním ubytování na e-mail UKraine@ff.cuni.cz a naše operátorka vám pošle kontakty na osoby, které nabídly ubytování odpovídající vaší poptávce.
  2. Můžete s rodiči dojít do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) v Kongresovém centru (5. května 1640/65, Praha 4, stanice metra Vyšehrad) a tam je zaregistrovat k ubytování u Červeného kříže – můžete říct, že jste studenti UK, a proto prosíte, aby rodiče byli ubytováni na kolejích UK. Snad se rodiče ubytovat na kolejích UK povede.
  3. Můžete se obrátit přímo na Mgr. Hurdovou z Kolejí a Menz UK a požádat o ubytování rodičů na kolejích UK – pokud bude volná kapacita, tak rodiče na kolejích ubytují, ale pouze na několik dní (v tuto chvíli většinou max. na dva týdny) a za cenu 300 Kč/noc.
Jsem studentka UK. Doteď jsem nebydlela na kolejích. Ale teď nemám kvůli válce na Ukrajině dost peněz na ubytování na privátu. Můžu požádat o ubytování na kolejích UK?
Ano, určitě můžete. Vaší žádosti by mělo být vyhověno. Obraťte se na Mgr. Hurdovou z Kolejí a Menz UK.
Bydlím na koleji. Momentálně ale bohužel nemám peníze na její zaplacení. Jak mám postupovat?
Slevy na ubytování na koleji Univerzita Karlova bohužel neposkytuje. Pokud nemáte peníze, můžete Koleje a menzy požádat o splátkový kalendář. Také můžete požádat o různá stipendia. 

Studium a platby za studium

Studuji na FF UK ve 2. ročníku bakalářského studia. Kvůli starosti o rodinu nemůžu chodit pravidelně do školy. A když už ve škole jsem, tak stejně myslím na to, co se děje doma. Nemůžu se na nic soustředit. Bojím se, že neudělám zápočty a zkoušky a že mě vyhodí ze školy.
Pokud máte jakékoli problémy s pokračováním ve studiu, kontaktujte nás na UKraine@ff.cuni.cz, pomůžeme vám zařídit individuální studijní plán, přerušení studia či další studijní záležitosti.  
Jsem z Ukrajiny. V lednu u mě bohužel bylo zahájeno řízení o ukončení studia. Co mám dělat? Bojím se, že mi studium skončí a já budu muset odjet zpátky na Ukrajinu.
Pokud jste občan Ukrajiny nebo osoba s trvalým pobytem na Ukrajině, může být řízení o ukončení studia přerušeno. Zatím se takto řízení o ukončení studia přerušuje na dobu trvání válečného konfliktu, nejdéle pak do konce tohoto akademického roku. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál. Ale pozor! O přerušení řízení o ukončení studia musíte sami požádat! Stačí e-mail Vaší studijní referentce nebo vedoucí Studijního oddělení.
Platil/a jsem poplatek za delší studium. Mám splátkový kalendář. Ale nyní nemám peníze a nemohu splácet. Co mám dělat? Dostanu pokutu?
Pokud jste občanka Ukrajiny nebo máte na Ukrajině trvalý pobyt, tak pro vás platí, že od března 2022 bylo dočasně zastaveno vyměřování poplatků za delší studium. U studentů s již vyměřeným poplatkem, který není uhrazen (to je váš případ), bylo dočasně zastaveno vymáhání poplatků. Nebojte se, pokutu nedostanete. A poplatky zatím platit nemusíte, ani splácet podle splátkového kalendáře. Pokud nejste občanka Ukrajiny ani na Ukrajině nemáte trvalé bydliště, tak můžete zkusit požádat o odložení splátek a také můžete podat žádost o různá stipendia.